Sonntag, 13. Juli 2008

Atsargiai, - šampūnas!


Vilniaus visuomenės sveikatos centras, išanalizavęs informaciją apie į Lietuvos rinką tiekiamus šampūnus, 2007 m. registravo tik vieną pranešimą apie šampūno tiekimą į rinką, kurio sudėtyje buvo nurodyta kosmetikoje draudžiamos medžiagos. Šiemet jau nustatyta 13 tokių pranešimų: visuose rasta ta pati draudžiama cheminė medžiaga - metyldibromo gliutaronitrilas.
Reikalavimai kosmetikos gaminių sudedamosioms dalims nuolat keičiasi. Svarbus pasikeitimas Europos Sąjungoje įvyko šiais metais - kosmetikos gaminiuose uždraustas naudoti konservantas metildibromo gliutaronitrilas. Šis konservantas uždraustas po to, kai Europos Komisija nenustatė jokio saugaus šio konservanto naudojimo būdo kosmetikoje. Be to, Europoje sparčiai daugėja žmonių, alergiškų šiam konservantui. Metildibromo gliutaronitrilas sukelia odos niežėjimą, gali prasidėti ir egzema, bėrimas.

Lietuvoje draudimas galutiniam vartotojui parduoti kosmetikos gaminius su šia chemine medžiaga įsigaliojo nuo 2008m. birželio 23 dienos, kai buvo uždrausta parduoti galutiniam vartotojui kosmetikos gaminius, kurių sudėtyje yra cheminės medžiagos metildibromo gliutaronitrilo, kuri buvo plačiai naudojama kaip konservantas. Kadangi draudimas prekiauti kosmetikos gaminiais, kurių sudėtyje yra minėtos medžiagos, įsigaliojo neseniai, vartotojai, rinkdamiesi šampūną ar dušo želė, būtinai turėtų įsitikinti, ar sudėtyje nėra šio konservanto.
Vilniaus visuomenės sveikatos centro vyr. specialistė Ieva Kisielienė aiškina, kad šampūnus sudaro apie 80-90 proc. vandens, 2-8 proc. detergentų ir apie vieną procentą kvapiųjų medžiagų bei konservantų. Analizuojant informaciją apie šampūnus, visada atsižvelgiama į du pagrindinius dalykus - deklaruojamą šampūno paskirtį ir gaminio sudedamąsias dalis. Analizuojant informaciją apie kosmetikos gaminio sudėtį, visada žiūrima ar nėra draudžiamų ir viršijančių didžiausią leidžiamą koncentraciją sudedamųjų dalių.
Pasak vyr. specialistės Ievos Kisielienės, labai svarbi ir individuali žmogaus reakcija į kiekvieną kosmetikos gaminį - vieniems tas pats gaminys gali būti tinkamas, o kitiems sukelti alergiją. Taip pat vartotojams norėtųsi priminti, kad kosmetikos priemones būtina naudoti saikingai. Šampūnai yra vieni iš gaminių, kuriuos naudojame kasdien, todėl yra labai didelė tikimybė tokias priemones vartoti nesilaikant gamintojo nurodytų rekomendacijų. Panaudoję šampūno mėgstame dėtis kaukes, balzamus ir kt.
Tačiau, kalbant apie šampūnus, reikia prisiminti, kad į šampūnų sudėtį, siekiant didesnio priemonės putojimo, dedama sintetinių medžiagų - alkyl benzeno sulfonatų, vadinamųjų detergentų, pavyzdžiui, Ammonium Lauryl sulfate, Sodium Laureth Sulfate, kurios gali dirginti galvos odą.


Sodium laureth sulfate randamas apie 90 proc. šampūnų. Dėl šios cheminės medžiagos vyrauja dvi priešingos nuomonės. Vieni mokslininkai teigia, kad ši cheminė medžiaga, naudojama kosmetikoje, yra visiškai saugi. Kitų mokslininkų nuomone, - tai ne tik alergenas, bet medžiaga, sukelianti galvos odos problemas - dermatitą, seborėją, plaukų plonėjimą ir net slinkimą. Be detergentų šampūnuose naudojami konservantai, kuriems vartotojas taip pat gali būti alergiškas.
Šampūnų pasirinkimas parduotuvėse yra tikrai labai gausus. Šampūnai dažniausiai skirstomi pagal plaukų tipą - sausiems, riebiems, dažytiems, taip pat yra skirti vaikams. Pagal skirtingą plaukų tipą gali būti naudojamos skirtingos sudedamosios dalys. Šampūnų konservantai, jų pagrindas gali būti vienodi, bet veikliosios medžiagos skiriasi. Pavyzdžiui, šampūnuose, skirtuose riebiems plaukams, naudojamas arbatmedis, citrusinių vaisių ekstraktai ir pan. Jei vartotojas pastebėjo neigiamą reakciją į šampūną - dirginimą, niežėjimą geriau tokio šampūno daugiau nebenaudoti.
Vyr. specialistė I. Kisielienė pataria šampūnus įsigyti tik parduotuvėse ar vaistinėse. Beje, kaina šampūno kokybei ne visada turi įtakos. Kartais sąlyginai nebrangių šampūnų sudėtis yra tikrai gera, o pasitaiko, kad ypač brangių šampūnų cheminė sudėtis net neatitinka reikalavimų.


Keine Kommentare: